Sprawozdanie z akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Poprzedziło ją wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Uczniowie klasy V i IIIa przybliżyli społeczności szkolnej historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapa świata. Opowiadali o walce z zaborcami i  patriotyzmie naszych przodków.

Akademia miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i przybliżenie wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotycznych, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Na zakończenie odczytano Odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz uroczyście odśpiewano Pieśń Szkoły.

            Podkreślić tutaj bowiem należy, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju.

10 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.

Skip to content